24 березня – День боротьби з туберкульозом

Вітаємо на офіційному сайті!

24 березня – День боротьби з туберкульозом

22.03.2023 Новини 0

«Так! Ми можемо ліквідувати туберкульоз!» – наголошує медична спільнота у Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

24 березня – День боротьби з туберкульозом. Цей діагноз щороку встановлюють щонайменше 20 тисячам українців. До початку повномасштабної війни кожен регіон України мав інноваційні методи діагностики, короткі й ефективні режими лікування. Люди з закритою формою туберкульозу могли лікуватися амбулаторно і продовжувати наповнене життя без ізоляції і стигматизації. Зараз же, через обстріли, бомбардування та атаки, українські пацієнти в деяких містах залишаються без доступу до обстежень і терапії, водночас окупаційні війська нищать медичну інфраструктуру.

За рівнем захворюваності на туберкульоз Чернігівщина посідає 14-те місце серед регіонів України. У 2022-му році цей рівень зменшився на 24% порівняно з попереднім роком. Також на чверть впав і показник смертності, який нині складає 6,2 на 100 тисяч населення. Водночас, суттєво зросла захворюваність серед дітей. Інша проблема – виявлення цієї хвороби лише посмертно, вже за результатами розтинів. За даними Центру фтизіатрії Чернігівської обласної лікарні протягом 2022 року на Чернігівщині було виявлено 413 нових випадків туберкульозу.

Попри військову агресію рф медичні працівники роблять усе необхідне, щоб кожен пацієнт отримував лікування постійно і міг одужати.

Наприклад, в Україні активований принцип екстериторіальності – пацієнти з туберкульозом можуть отримати лікування в будь-якому куточку країни, в який вони евакуювалися з небезпечних регіонів, а якщо будь-хто підозрює в себе симптоми туберкульозу – може отримати консультацію в найближчому протитуберкульозному закладі.

Для успішного лікування і одужання від даного захворювання вкрай важливо діагностувати туберкульоз якомога раніше.

Найтиповіші прояви туберкульозу такі:

  •  кашель або покашлювання впродовж двох тижнів і більше;
  •  підвищена температура тіла – від 37,2 °С;
  •  різка втрата ваги;
  •  зниження працездатності і загальна втомлюваність;
  •  нічна пітливість;
  •  виражена задишка;
  •  при важких формах – кровохаркання.

У разі, якщо ви маєте подібні ознаки захворювання, зверніться до лікаря-фтизіатра. Направлення для цього не потрібне.

Варто наголосити, що у дітей імунна система лише формується, тому ще не готова опиратися багатьом інфекційним хворобам. Через це вони є дуже вразливими до зараження туберкульозною паличкою або ж мікобактерією. Немовлята та малюки до двох років мають підвищений ризик розвитку туберкульозного менінгіту і розсіяних (дисемінованих) форм туберкульозу, з якими пов’язаний високий рівень смертності. Захистити малюка від захворювання може вакцина БЦЖ, яку діти отримують в обов’язковому порядку на 3-5 добу життя.

Результати досліджень показали, що діти, яким не робили щеплень, захворюють на туберкульоз у 15 разів частіше, ніж ті, кого своєчасно вакцинували.

Під час війни ризик інфікуватися мікобактерією зростає через стрес, погіршення умов життя та харчування, вимушене перебування у місцях скупчення людей у сховищах та під час евакуації, обмежений доступ до медичної допомоги тощо.

Для успішної боротьби з туберкульозом Україна першою в європейському регіоні оновила національні стандарти з надання медичної допомоги при туберкульозі відповідно до найновіших рекомендацій ВООЗ.

В рамках оновлення в Україні впроваджено інноваційні режими лікування BPaLM/BPaL у межах рутинного використання. Завдяки режиму BPaL тривалість лікування пацієнтів з лікарсько-стійкою формою туберкульозу скорочується майже втричі: 6–9 місяців проти 18–24 місяців Пацієнтам більше не потрібно протягом багатьох місяців отримувати болісні ін’єкції. Окрім того, цей режим надає набагато більше шансів на одужання (до 90% за даними результатів клінічних досліджень).
Закликаємо вас не боятися діагнозу «туберкульоз» і за першої нагоди звертатися по допомогу. Ця хвороба виліковна і Україна має всі можливості (навіть в такі нелегкі часи), щоб допомогти пацієнтам одужати!