ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ПРОТИ РАКУ

Вітаємо на офіційному сайті!

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ПРОТИ РАКУ

20.10.2019 Новини 0

В переддень Всесвітнього дня боротьби проти раку хочеться ознайомити жителів району з онкоситуацією в нашій місцевості в 2018 році. В 2018 році виявлено 98 випадків раку, з них практично однакова кількість чоловіків та жінок 34 випадки раку виявлено при онкооглядах населення, що складає 34,6%. На ранніх стадіях (І-ІІ стадіях) раку виявлено 41 хворий, що складає 41,8%. Це дуже низька цифра, як правило в області загалом та по Україні вона наближається до 50 та більше %. В занедбаному стані виявлено 27 хворих, що складає 27,6%. Дані хворі, хвороба яких виявлено в занедбаному стані (це ІУ ст. раку) мають мінімальні шанси на позитивні результати лікування та продовження життя. Найчастіше причиною занедбаності є несвоєчасне звернення за меддопомогою, відсутність профоглядів на протязі одного або більше років. Тому ми просимо читачів ознайомитись з даними матеріалами, які допоможуть Вам отримати своєчасну меддопомогу та продовжити собі життя.

За даними ВООЗ, щорічно у світі діагностується близько 14 млн. випадків раку і до 2030 року цей показник може вирости до 21 млн. У 2018 році від цього захворювання померли 9,6 млн. чоловік. Злоякісні новоутворення є другою з основних причин летальності у світі та практично кожної шостої смерті. Більше третини випадків раку можна уникнути завдяки профілактиці. Крім того, тягар раку можна зменшити шляхом його раннього виявлення та ведення пацієнтів, у яких розвиваються онкологічні захворювання. на Чернігівщині щороку діагностується близько 4000 пацієнтів, що захворіли на рак вперше, в тому числі в Ічнянському районі щорічно реєструється 100 та більше онкохворих.

Якщо говорити про ліквідацію онкозахворювань, то у жінок на першому місці – рак молочної залози, на другому – рак кишківника, на третьому – рак шкіри, четверте місце посідає рак шлунку. У чоловіків лідером є рак легенів, потім рак кишківника, міхурової залози та шкіри. На жаль, хвороба не оминає і дітей – щорічно такий невтішний діагноз вперше встановлюється понад 25 хлопчикам та дівчаткам області. Приблизно в третині випадків захворюваності на рак обумовлена п’ятьма основними джерелами ризику, пов’язаними з поведінкою та раціоном харчування. Це високий індекс маси тіла, нездорове харчування, низький рівень споживання фруктів та овочів, відсутність фізичної активності, вживання тютюну та алкоголю.

Рак виникає в результаті перетворення нормальних клітин в пухлинні клітини в ході багатоетапного процесу, під час якого передракові ураження переходять в злоякісну пухлину. Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії між генетичними факторами людини і трьома категоріями зовнішніх факторів, що включають:

  • фізичні канцерогени, такі як ультрафіолетове та іонізуюче випромінювання;

  • хімічні канцерогени, такі як азбест, компоненти тютюнового диму, афлатоксини (забруднювачі харчових продуктів) та миш’як (забруднювачі питної води);

  • біологічні канцерогени, такі як інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами.

Ключовий момент в успішному лікуванні раку – своєчасна діагностика, раннє виявлення будь-якого онкологічного захворювання дуже важливе, тому що через стрімке метастазування при несвоєчасному діагностування пухлини подолати хворобу вкрай важко, а подекуди і неможливо. Ще доп появи таких симптомів, як біль або слабкість, наявність пухлини можна виявити за специфічними маркерами в крові або за допомогою УЗД та МРТ. Біопсія тканин пухлини дозволить дізнатися, доброякісна вона чи злоякісна, і продумати лікування. При ранній діагностиці та відповідному лікуванні існує висока вірогідність успішного лікування багатьох видів раку.

Існує велика кількість видів ракових хвороб. При цьому виникнення різних пухлин може супроводжуватися відмінними один від одного симптомами. Але є спільні першочергові ознаки, на які важливо звернути увагу, так як своєчасна діагностика може врятувати життя. Наступні симптоми можуть сигналізувати про розвиток злоякісної пухлини в організмі і при їх наявності необхідно обов’язково звернутися до лікаря для подальшого обстеження:

– Втрата ваги без дієт або фізичного навантаження. Якщо зменшення обсягів тіла складно пояснити – однозначно потрібно звертатися до фахівця. З даним симптомом злоякісна пухлина може таїтися в підшлунковій залозі, стравоході, в шлунку або легенях:

– нічим не обґрунтований постійно злоякісний біль. Один з яскравих прикладів – біль в грудях. Жінка ні в якому разі не повинна терпіти такий біль або заглушати його знеболюючими. Слід негайно звернутися до лікаря;

– поява припухлостей або деформацій молочних залоз або інших частин тіла можуть сигналізувати про початок хвороби;

– Підвищена температура тіла. Пухлина послаблює організм, а імунна система реагує на це зміною температури тіла, посилюючи сигнал «у нас проблема». Даний показник зазвичай тримається в межах 37-37,2 градуса.

– Відчуття тяжкості в певні частині тіла. Відчуття як ніби на тобі висить важка ноша може бути явною ознакою розвитку ракової пухлини.

– Зброї в роботі шлунково-кишкового тракту та сечового міхура, тривалі запори, нетипова форма калу, виділення крові з сечею або стільцем та незвичайні виділення або нерегулярні кровотечі у жінок є приводом пройти медичне обстеження.

– Тривалий кашель без видимої на те причини або при палінні може говорити про рак горла, гортані, трахеї чи легенів.

– так шкіри характеризується зовнішніми ознаками: від зміни кольору і форми родимки, до появи плям. Довго незагойні, зяючі рани або свищі також є приводом звернутися до лікаря.

Прислухайтеся до свого організму і не ігноруйте його сигнали !