Реабілітація дітей

Вітаємо на офіційному сайті!

Реабілітація дітей

25.05.2023 Новини 0

З початку року реабілітацію пройшли понад 14 тисяч українських дітей

Із них майже 12 тисяч отримали послуги за пакетами реабілітаційної допомоги в стаціонарних та амбулаторних умовах і понад 2,5 тисячі – за пакетом «Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя». Мова про пацієнтів віком до 18 років.

Народжені передчасно або з хворобами чи патологіями діти потребують особливої уваги. У першу чергу, від системи охорони здоровʼя. У другу – з боку батьків, які долучені як до процесу лікування, так і до етапу реабілітації дітлахів.

Вплив війни на здоров’я матері та дитини

До війни серед основних чинників, які впливали на перебіг вагітності, пологи та стан немовля, можна було виділити: екологію, здоров’я та шкідливі звички матері. На жаль, у 2022 році до переліку факторів, що позначаються на здоров’ї батьків та малюка, додалося повномасштабне військове вторгнення росії.

Стрес, недоїдання, зневоднення, перебування в шкідливих умовах на кшталт бомбосховищ або підвалів – усе це нерідко негативно відбивається на перебігу вагітності. Як результат – частина дітей народжується передчасно та/або з певними хворобами.

Медична допомога й реабілітація дітей до трьох років

Щоб мінімізувати ризик негативного сценарію для немовлят, які народилися передчасно або мають складну патологію, початково надається безоплатна медична допомога в межах пакета «Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках». Для тих же, хто потребує подальшої реабілітації, передбачений пакет «Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя».

Медична реабілітація дітей до трьох років, які народились передчасно та/або хворими, є безоплатною у всіх медзакладах України, які мають договір із Національною службою здоров’я України. На 2023 рік за відповідним пакетом законтрактовано 129 медичних закладів. Найбільше – у Києві, Дніпропетровській та Львівській областях. Батьки можуть обрати будь-яку лікарню, яка має договір із НСЗУ за цим напрямом.

Довідково: вичерпний перелік медичних закладів, які надають допомогу за даним напрямом можна переглянути на сайті НСЗУ.

Кваліфікована допомога дітям

Мультидисциплінарні реабілітаційні команди, використовуючи кращі світові практики, готові надати якісну, доказову та ефективну послугу з комплексної реабілітації кожному з наймолодших пацієнтів.

У межах пакета «Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя» передбачений такий перелік послуг:

 • робота мультидисциплінарної реабілітаційної команди – від первинного реабілітаційного обстеження, постановки реабілітаційного діагнозу і формування індивідуального реабілітаційного плану до надання послуг з реабілітації;
 • лабораторні та інструментальні обстеження;
 • консультування дитини лікарями інших спеціальностей відповідно до її стану;
 • спеціальний скринінг на виявлення розладів аутичного спектра;
 • харчування дитини в стаціонарі;
 • підбір та адаптація спеціального обладнання й засобів альтернативної комунікації для дитини, та інше.

Професійна підтримка батьків

Слід зауважити, що в рамках цього пакета допомога передбачена не лише для немовлят. Батьки або доглядачі дітей до трьох років також можуть безоплатно отримати цілий ряд послуг. Зокрема:

 • психологічний супровід;
 • навчання з особливостей догляду за немовлям та його розвитком;
 • підбір, адаптацію спеціального обладнання й засобів альтернативної комунікації для дитини та тренінг із їх використання.

Довідково: повний перелік безоплатних послуг, які включені в пакет, можна переглянути за цим посиланням. Знайдіть на зазначеній сторінці 30-й пункт «Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя» та завантажте відповідний документ.

Як отримати послугу?

Алгоритм дій для батьків – простий, доступний і зрозумілий. Аби отримати послугу за пакетом «Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя» достатньо:

 • направлення лікаря первинної медичної допомоги, з яким укладена декларація;
 • направлення лікуючого лікаря;
 • направлення на переведення з іншого медичного закладу чи підрозділу лікарні.

Реабілітаційна допомога для дітей старше 3 років

Дітям старше трьох років послуги з реабілітації надаються за пакетами «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах» і «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах». Обов’язковою умовою  надання такої послуги неповнолітнім є наявність у мультидисциплінарній реабілітаційній команді лікаря-педіатра.

Дізнатись більше про механіку отримання та перелік послуг, включених до даних пакетів, можна за цим посиланням.