Поліомієліт

Поліомієліт — це гостре інфекційне захворювання. Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, інфіковану їжу та воду.
Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована дитина і дорослий. Але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти віком до п’яти років. Тому перше щеплення діти отримують у перші місяці життя.
Поліомієліт характеризується ураженням центральної нервової системи та виникненням паралічу, що може призвести до смерті. Поліомієліт неможливо вилікувати. Але саме вакцинація запобігає цій смертельно-небезпечній хворобі.
Близько 5% хворих помирають. В основному — через порушення дихання під час паралічу дихальної мускулатури.
Прояви хвороби можуть бути різними:
Жодних симптомів – без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків, що робить її особливо небезпечною для оточуючих.
Грипоподібні симптоми – лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання.
Рухові розлади – сильний біль у вражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин. Параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя.
При одужанні після перенесеного поліомієліту функція уражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється.
На сьогодні не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту. І єдиним надійним способом запобігти поліомієліту залишається вакцинація.
Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень для формування імунітету до поліомієліту потрібно щепитись 6-ма дозами вакцин: інактивованою поліомієлітною вакциною (ІПВ) на 2-й, 4-й місяці життя дитини та оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ) на 6-й,18-й місяць життя дитини, у 6 років та у14 років.
Якщо достатня кількість дітей у країні є вакцинованими, а це не менше 95%, розповсюдження вірусу припиниться. І навпаки, якщо у країні діти залишаються невакцинованими, це може призвести до розповсюдження вірусу та нових випадків захворювання.
На кінець вересня цього року рівень охоплення щепленнями проти поліомієліту дітей до 14 років в Чернігівській області становила 80,57%, що вказує на відповідальність батьків за здоров’я своєї дитини.