Лептоспіроз

Вітаємо на офіційному сайті!

Лептоспіроз

13.09.2023 Новини 0

Що таке лептоспіроз і як ним можна заразитися?

Лептоспіроз – це гостра інфекційна хвороба, збудником якої є бактерії роду лептоспіра (Leptospira).

Джерела інфекції – щури, миші, бабаки, велика рогата худоба, собаки, свині, коні.

Лептоспіроз у людини може з’явитися шляхом зараження через пошкоджені слизові оболонки і шкіру, при купанні у водоймах зі стоячою водою, вживанні сирої води з природних джерел, молока, м’яса, при контакті з вологим ґрунтом, а також при забої заражених тварин, обробленні м’яса.

У той же час, людина від людини заразитися лептоспірозом не може. Частіше хворіють дератизатори, особи, які працюють на заболочених лугах, працівники тваринницьких ферм, боєнь, доярки, пастухи, ветеринари. Для лептоспірозу характерна виражена сезонність з максимумом захворюваності в серпні.

На місці проникнення інфекції ніякого запалення не виникає, тому зараження проходить непоміченим. Інкубаційний період триває від 4 до 14 днів (частіше 7-9 днів). Є дві основні форми лептоспірозу – безжовтушна і жовтянична, остання є більш небезпечною.

Лептоспіроз: симптоми

Початок хвороби зазвичай гострий. З’являється озноб, нерідко сильний, температура тіла швидко досягає високих значень (39-40°С), червоніють очі, але без симптомів коньюнктивіту (відчуття стороннього тіла в оці, тощо).

Серед симптомів також сильний головний біль, безсоння, відсутність апетиту, спрага. Характерною ознакою є сильні болі в м’язах, особливо в литкових, а також м’язах стегон і поперекової області. Біль у м’язах може супроводжуватися сильним болем в шкірі. При важких формах захворювання м’язові болі настільки сильні, що хворі ледь можуть пересуватися.

Висока температура зазвичай тримається протягом 5-10 днів, після чого знижується. Якщо хворій людині не призначали антибіотики, через 3-12 днів температура може знову піднятися, але вже на більш короткий термін. Іноді температура знижується до 37 градусів і довго тримається на такому рівні.

Спостерігається також збільшення печінки, іноді селезінки. При більш важкому перебігу хвороби уражаються оболонки ока, з’являється жовтяничне фарбування шкіри, іноді висип.

Серед ускладнень лептоспірозу може бути також лептоспірозний міокардит, ураження верхніх дихальних шляхів, рідко пневмонія. Може постраждати і нервова система – розвинутися менінгіт або поліневрит.

Крім того, лептоспіроз викликає порушення згортання крові і, відповідно, кровотечі або крововиливи, наприклад в наднирники або склеру ока. При лептоспірозі також страждають нирки, аж до розвитку гострої ниркової недостатності, яка може стати причиною летального результату.

Лептоспіроз: лікування та профілактика

У разі підозри, що ви захворіли на лептоспіроз слід негайно звернутися до лікаря.

Основними методами терапії є призначення антибіотиків та введення специфічного імуноглобуліну (штучно синтезовані антитіла до збудника хвороби). Іноді антибіотики комбінують з кортикостероїдними препаратами. Найбільш ефективне лікування на початковому етапі хвороби (до 4 дня). Крім того призначають комплекс вітамінів і симптоматичне лікування.

Для профілактики лептоспірозу необхідно вакцинувати сільськогосподарських і домашніх тварин, існує також вакцинація для людей. Варто уникати купання в стоячих водоймах, особливо якщо там можуть водитися пацюки, надягати гумові чоботи і рукавички при роботі з землею, не пити воду з відкритих водойм і захищати продукти від гризунів.