Гепатит С – не вирок. Алгоритм дій для пацієнтів з гепатитом С

Вітаємо на офіційному сайті!

Гепатит С – не вирок. Алгоритм дій для пацієнтів з гепатитом С

28.07.2023 Новини 0

Завдяки ефективним державним закупівлям через міжнародні організації, Україна може лікувати безоплатно всіх пацієнтів з вірусним гепатитом С, які потребують першочергового лікування. Нові ліки від гепатитів, які закуповує наша Держава через міжнародні організації – це інноваційні ліки прямої дії, що відповідають Рекомендаціям Європейської асоціації з вивчення хвороб печінки щодо лікування гепатиту C.

Інноваційний курс лікування – це просто таблетки, які пацієнти повинні приймати протягом 12 тижнів.

Завдяки ефективним державним закупівлям, постачальник цих ліків відкрив для себе український комерційний ринок. Це означає, що вихід нового гравця на роздрібний ринок посилить конкуренцію та знизить для споживачів ціни на лікування від гепатитів в усіх аптеках.

За даними ВООЗ та оцінками національних експертів, Україна належить до країн із середньою поширеністю гепатиту С. Щорічно близько у 6 тис людей виявляють гепатит.

Ліки, що закуповує Україна, є універсальними, оскільки ефективно діють одразу на всі генотипи вірусу гепатиту С та відповідають новим рекомендаціям Європейської асоціації з вивчення хвороб печінки

АЛГОРИТМ ДІЙ ДЛЯ ПАЦІЄНТА З ГЕПАТИТОМ С

Якщо ви підозрюєте або знаєте, що у вас гепатит, в першу чергу, потрібно звернутися до лікаря, з яким ви підписали декларацію.

Він повинен направити до лікаря-інфекціоніста для підтвердження чи встановлення діагнозу.

Якщо вам вже встановлено діагноз – звертайтесь одразу до лікаря інфекціоніста, у якого ви спостерігаєтесь.

Лікар-інфекціоніст дає направлення в інфекційну лікарню за місцем проживання або ж у інфекційний відділ обласної лікарні (залежно від того, чи є у лікарні за місцем проживання інфекційний відділ). За посиланням https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=108N72a3bE3j55OwV2hh8-tgnM7O58qQz&ll=49.460306895042244%2C31.2093369277777&z=6 ви можете знайти контакти закладів охорони здоров’я, які надають послуги із лікування ВГ.

Пацієнт проходить обстеження (приблизно 7-10 днів) та здає усі необхідні аналізи. Важливо, що враховуючи, що препарат є пангенотипним немає потреби додатково визначати генотип вірусу.

Якщо діагноз підтвердився, вам потрібно сказати лікарю-інфекціоністу про те, що ви знаєте про наявну програму лікування гепатиту.

Після цього вам потрібно написати заяву на директора обласного Департаменту/Управління охорони здоров’я з проханням/вимогою отримати лікування за державною чи гуманітарною програмою.

Наступний крок – отримати позитивне рішення щодо забезпечення лікування від профільної комісії. При обласних Департаментах/Управліннях охорони здоров’я або в окремих регіонах при обласних інфекційних лікарнях діють Комісії щодо включення пацієнтів до державних та гуманітарних програм лікування (членами цих Комісій можуть бути представники пацієнтських спільнот, якість роботи Комісії залежить від активної участі членів даної Комісії).

Пройти курс лікування у своїй лікарні.

Дізнатися про наявність ліків у медичному закладі можна на онлайн-платформі «є ліки» (https://eliky.in.ua/) – веб-сайт, на якому зареєстровано понад 920 закладів охорони здоров’я із 19 обласних центрів та міста Києва, з яких 60% здійснюють щотижневе оновлення інформації про залишки. Наразі це найбільша онлайн-платформа із інформацією про залишки лікарських засобів та медичних виробів, що закуповуються за кошти державного та місцевого бюджету.

МОЗ України закликає пацієнтів скористатися своїм правом на гарантовану державою послугу та безкоштовно пройти тест на вірусні гепатити.

За оцінками експертів, в Україні вірусним гепатитом С інфіковані понад 2 мільйони людей, гепатитом В  – понад 600 тисяч. Утім більшість хворих навіть не підозрюють про свій статус (зі 100 хворих на вірусний гепатит С про свій діагноз знає лише п’ятеро. А зі 100 інфікованих на гепатит В – тільки троє). Що пізніше пацієнт дізнається про хворобу, то більше людей він може інфікувати і лікування на пізніх стадіях відбувається набагато складніше.

Тому вкрай важливо стежити за своїм здоров’ям та вчасно проходити діагностику. Кожен пацієнт має право зробити безоплатний тест на вірусні гепатити. Така послуга входить у гарантований державою пакет надання первинної медичної допомоги. Для цього треба звернутися до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким у вас підписана декларація, і зробити експрес-тест. 

АЛГОРИТМ ДІЙ ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ:

  • Зверніться до лікаря, з яким ви підписали декларацію.  

  • Сімейний лікар може запропонувати вам обстеження із використанням швидких тестів. Якщо результат тесту позитивний – необхідно буде пройти додаткове обстеження, про яке вам скаже лікар. Пам’ятайте, що позитивний швидкий тест не є підтвердженням діагнозу, а може свідчити, що ви перехворіли і самостійно позбулись вірусу.

  • Якщо ви вже знаєте, що у вас вірусний гепатит, можете одразу звернутись до лікаря інфекціоніста інфекційної лікарні за місцем проживання або ж у інфекційний відділ обласної лікарні (залежно від того, чи є у лікарні за місцем проживання інфекційний відділ). За посиланням https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=108N72a3bE3j55OwV2hh8-tgnM7O58qQz&ll=49.460306895042244%2C31.2093369277777&z=6 ви можете знайти контакти закладів охорони здоров’я, які надають послуги із лікування ВГ.

  • Пацієнт проходить обстеження (приблизно 7-10 днів) та здає усі необхідні аналізи. Важливо: враховуючи, що препарат є пангенотипним, немає потреби додатково визначати генотип вірусу.

  • Якщо діагноз підтвердився, нагадайте лікарю-інфекціоністу про державну програму лікування гепатиту.

  • Напишіть заяву на ім’я директора обласного Департаменту/Управління охорони здоров’я з проханням отримати лікування за державною програмою.

  • Наступний крок – отримати позитивне рішення щодо забезпечення лікування від профільної комісії. При обласних департаментах охорони здоров’я обо в окремих регіонах при обласних інфекційних лікарнях діють Комісії щодо включення пацієнтів до державних програм лікування (членами цих Комісій можуть бути представники пацієнтських спільнот, якість роботи Комісії залежить від активної участі членів цієї Комісії).

  • Пройти курс лікування у своїй лікарні.

На сьогодні для лікування вірусних гепатитів Україна через міжнародні організації закуповує інноваційний курс препаратів. Лікування полягає у тому, що пацієнт приймає таблетки впродовж 3 або 6 місяців. Ліки рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Ефективність курсу лікування доведена та сягає понад 95%.