До Всесвітнього дня боротьби проти раку

Вітаємо на офіційному сайті!

До Всесвітнього дня боротьби проти раку

01.02.2023 Новини 0

Рак вражає мільйони людей у всьому світі – разом, ми зможемо його подолати.

В нашій Ічнянській ОТГ на «Д» обліку в онколога знаходиться 635 хворих, з них 434 чол. – 5 та більше років.

Найбільше хворих на диспансерному обліку знаходиться з приводу злоякісного новоутворення молочних залоз – 111 чол.; з приводу раку шкіри 95 чол.; з приводу злоякісного новоутворення матки – 64 чол.

За 2022 рік виявлено 61 випадок раку серед населення ОТГ, але має місце висока занедбаність виявленої онкології: 16 випадків раку ІУ стадії та 2 випадки візуальних форм раку ІІІ стадії, що складає близько 30%. Майже третина хворих з’являється до нас з занедбаними формами раку, які гірше лікуються, у хворих менше шансів на повне виздоровлення. На першому місці по занедбаності – рак легень; друге – четверте поділяють рак передміхурової залози; рак прямої кишки та рак стравоходу.

Рак є другою за значимістю причиною смерті в усьому світі, від якої щорічно помирає близько 10 мільйонів людей. За оцінками експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), без рішучих дій з боку урядів, громадських організацій, медичних працівників та волонтерів до 2030 року в Європейському Регіоні щорічно реєструватиметься 5,4 мільйона випадків раку та 2,5 мільйона смертей.

Мільйони життів можна рятувати щороку, впроваджуючи стратегії профілактики, раннього виявлення та лікування з урахуванням ресурсів. Понад 40% смертей, пов’язаних із раком, можна запобігти, оскільки вони пов’язані з такими факторами ризику, як куріння, вживання алкоголю, неправильне харчування та відсутність фізичної активності. Щонайменше одну третину всіх смертей, пов’язаних із раком, можна уникнути шляхом регулярного обстеження, раннього виявлення та лікування.

Рак – це захворювання, яке виникає, коли зміни в групі нормальних клітин в організмі призводять до неконтрольованого, аномального росту, утворюючи пухлину. Це стосується всіх видів раку, крім лейкемії (раку крові). Якщо їх не лікувати, пухлини можуть рости та поширюватися на навколишні нормальні тканини або в інші частини тіла через кровоток і лімфатичну систему, а також можуть впливати на травну, нервову та кровоносну системи або вивільняти гормони, які можуть негативно впливати на роботу організму.

Рак може бути спричинений кількома різними факторами, і, як у випадку з багатьма іншими захворюваннями, більшість видів раку є результатом впливу низки різних причинних факторів. Важливо пам’ятати, охоча деякі чинники неможливо змінити, близько третини випадків раку можна запобігти, зменшивши поведінкові та дієтичні ризики.

Розвиток раку можна попередити, зменшивши вплив факторів ризику, таких як тютюн, ожиріння, відсутність фізичної активності, інфекції, алкоголь, забруднення навколишнього середовища, професійні канцерогени та радіація. Профілактика деяких видів раку, таких як рак печінки та шийки матки, може бути здійснена за допомогою вакцинації проти вірусу гепатиту В (НВV) та вірусу папіломи людини (НРV).

Фактори ризику, які можна змінити, включаючи:

  • Алкоголь. Докази того, що всі типи алкогольних напоїв є причиною ряду ракових захворювань, тепер переконливіші, ніж будь-коли. Алкоголь може збільшити ризик розвитку шести типів раку, зокрема раку кишечника (колоректального), молочної залози, ротової порожнини, глотки та гортані (рота та горла), стравоходу, печінки та шлунка. Дані свідчать про те, що загалом більшість людей, що вживають алкогольні напої мають вищий ризик захворювання багатьма видами раку, і що навіть помірне споживання алкоголю збільшує ризик захворіти на рак.
    Безпечної для здоров’я дози алкоголю взагалі не існує. Але існує залежність ризику раку від доз алкоголю: що більше спиртних напоїв ви вживаєте, то вищим стає ризик раку.
    Надмірна вага або ожиріння. Загалом збільшення ваги, особливо у дорослому віці, пов’язане з підвищеним ризиком розвитку 12 різних видів раку, включаючи рак стравоходу, ободової та прямої кишки, молочної залози, слизової оболонки матки та нирок.
  • Дієта та харчування. Експерти припускають, що дієти та споживання їжі з високим вмістом червоного м’яса, обробленого м’яса, солоної їжі та низьким вмістом фруктів і овочів, підвищують ризик захворіти на рак, зокрема товстої кишки, носоглотик та шлунка. Щоб зменшити ризик виникнення раку, підтримуйте принципи здорового харчування. Передусім у щоденний раціон мають входити фрукти та овочі, а від великої кількості червоного м’яса і м’ясних консервів краще відмовитись.
  • Фізична активність. Регулярна фізична активність не тільки допомога зменшити надлишок жиру в організмі та пов’язаний із цим ризик розвитку захворювань, але й може допомогти зменшити ризики розвитку раку товстої кишки, молочної залози та ендометрія. Регулярна фізична активність надає не лише додатковий захист від раку, а й покращує здоров’я в цілому. Регулярна фізична активність, підтримка здорової ваги тіла, а також правильне харчування – це ті прості речі, що рятують життя.
  • Тютюн. Тютюновий дим містить принаймі 80 різних речовин, що викликають рак (канцерогени). Під час вдихання диму хімічні речовини потрапляють у легені, переходять у кровотік і розносяться по всьому тілу. Ось чому куріння або жування тютюну не тільки викликає рак легенів і ротової порожнини, але також пов’язане з багатьма іншими видами раку. Чим більше людина курить, чим у молодшому віці вона починає палити і чим довше продовжує палити, тим більше підвищується ризик розвитку раку. За даними ВООЗ, 22% онкохворих людей у світі помирають вір раку, який виник внаслідок куріння. В свою чергу відмова від куріння, зменшує ризик розвитку раку на 70%.
    Розвиток раку відбувається протягом певного періоду. Результати численних досліджень показують, що ми можемо зробити певні кроки вже сьогодні, щоб захистити здоров’я немовлят та дітей молодшого віку, а також знизити ризики захворювання на рак в майбутньому.

Перш за все, привчайте своїх дітей до здорового способу життя. Збалансоване харчування, особливо споживання фруктів та овочів, а також регулярні фізичні навантаження для підтримання нормальної ваги є базовими правилами профілактики раку.

Також варто пам’ятати про безпечне перебування на сонці. Кілька серйозних сонячних опіків можуть стати причиною розвитку раку шкіри в майбутньому. Захищайте шкіру дитини від прямого впливу сонячних промінів. Не дозволяйте дітям чи підліткам засмагати в соляріях.

Розказуйте дітям про шкідливий вплив куріння на організм людини, зокрема про ризик розвитку раку. Найкращий спосіб профілактики раку, викликаного курінням – це ніколи не починати курити. Так, 9 із 10 курців починають у віці до 18 років, а 99% – до 26 років.

Пасивне куріння може стати причиною розвитку раку легень. Немає жодного виду пасивного куріння, який є безпечним для курців. Не куріть в присутності дітей.

Заохочуйте дітей до фізичної активності.

Під час вагітності відмовтесь від алкоголю та куріння, а після народження дитини не відмовляйтесь від грудного вигодовування.